O festivalu

Za samotným festivalem stojí skupina nadšenců do keltské historie a kultury. Každoročně pro vás připravuje Lughnasad, tradiční akci, která je oslavou úrody a sklizně.

Každý rok v létě vytvoří bránu do světa obyvatel starověké Evropy. Seznámí vás s Kelty, Germány a Římany ze všech koutů Evropy a pomohou vám objevit jejich obydlí, starodávná řemesla i zbraně. Vydají se s vámi na cestu historií prostřednictvím přednášek (nejen) z oblasti archeologie.

Je to jedinečná příležitost pro celou rodinu se seznámit s životem starých národů, jejich výborným jídlem a pitím a přírodou blízkých Železných hor. Pro děti je v oppidu připraven bohatý program s mnoha aktivitami, čtení keltské pohádky i divadelní představení.

Nebylo by však oslav bez hudby, tance a zpěvu. Zapojit se můžete do výuky irských a skotských tanců a vychutnat si melodie keltského folku během večerních koncertů českých i zahraničních kapel.

Pamatujme, Lughnasad je keltský svátek oslavující léto a sklizeň, a proto nesmí chybět ani průvod s obilnou bohyní zakončený rituálem. Zapojte se i vy!

Přijeďte na Lughnasad odhalit příběhy slavných předků!

Kdy se festival koná? Letošní datum je 25. – 26. 7. 2025

Kde se festival koná? V keltském skanzenu Země Keltů v Nasavrkách u Chrudimi (Pardubický kraj).

Kolikátý ročník: 19. ročník

Odlišují se od sebe jednotlivé ročníky? Každý ročník má jiné téma. Ale snažíme se vytvářet “tematické” tříleté cykly, které vypravují určitou část historie. Letos zahajujeme první rok cyklu věnovaným “králům a královnám”. 

Jakou máme návštěvnost a kdo nás navštěvuje? Festival každoročně navštíví okolo 2 tisíc návštěvníků a na programu se podílí stovky účinkujících z celé Evropy. Mezi našimi návštěvníky jsou ženy a muži všech věkových kategorií, výjimkou nejsou rodiny i s velmi malými dětmi. 

Na co se mohou těšit děti? Pro děti je v oppidu připraven bohatý program s mnoha aktivitami, čtení keltské pohádky i divadelní představení. A pro ty úplně nejmenší, což ocení hlavně maminky, je vyhraněn speciální stan, kde se v klidu mohou miminka v rámci možností nerušeně nakojit. 

Jak je zajištěná bezpečnost? Festival probíhá za přítomnosti záchranných složek (hasiči, zdravotníci), soukromé věci je možné uschovat do uzamykatelných skříněk. Na bezpečnost festivalu dále dohlíží externí agentura.

Proč jsme mezinárodním festivalem? Každoročně přijíždí stovky účinkujících a z nich se můžete těšit na Kelty, Germány, Římany i ze zahraničí. Večerní kapely také doplní známé zahraniční kapely. A letos jsme dostali ocenění od EFA (Evropská asociace festivalů)

Kdo za tím vším stojí? O pohodlí návštěvníků a účinkujících a hladký chod celé akce se každoročně přihlásí téměř 100 dobrovolníků. 

Naladit se na atmosféru může i výpravný film, který vznikl v roce 2021 pro Lughnasad. Věnuje se bójským válkám a na jeho produkci se podíleli dobrovolníci festivalu Lughnasad, z.s. a 11:11 Production, s.r.o. Zhlédnout ho můžete na našem Youtube kanále.


Keltský svátek Lughnasad

Svátek Lughnasad je jedním z hlavních osmi svátků, které v průběhu roku slavili naši předkové. Čtyři z těchto svátků můžeme vnímat jako svátky solární, odvozené od jarní a podzimní rovnodennosti a letního a zimního slunovratu. Mezi nimi najdeme takzvané čtvrtící dny. Dny, které dělí rok na další čtyři díly. Při počítání od počátku zimy jsou to Samhain, Imbolc, Beltine a Lughnasad.

V krajových variantách může být také nazýván Lunasdal, Lunasduinn nebo Laa Luanys, v křesťanské tradici potom Lammas. Podle názvu bychom mohli usuzovat, že se jedná o svátek Lugha, boha slunce, umění a řemesel, ale to je pravda jen částečně, neboť Lughnasad je, podle irské tradice, hlavně vzpomínkou na Lughovu pěstounku Taillte, která je bohyní plodnosti, personifikací Matky Země a která obětovala svůj život, aby zúrodnila zemi. Tento svátek, podle legendy, nakázal slavit přímo bůh Lugh, jako uctění její památky. Slaví se v období kolem 1. srpna a je považován za oslavu sklizně obilí. I když některé zdroje tento význam vzhledem k současným zemědělským termínům popírají, dá se předpokládat, že klima v době laténské bylo příznivější, plocha polí ke sklizení menší a sklízelo se v neúplné zralosti, aby zrno nevypadalo z klasů, takže žně v tomto čase mohly být opravdu ukončeny.

S Lughnasadem se pojí hned několik tradic

Oslavy trvaly několik dní, někdy až týden, konal se velký trh, přehlídky a přátelská klání ve zručnosti a schopnostech řemeslníků, bardů, „sportovců“ i bojovníků. Přátelská protože v tuto dobu byl zapovězen boj a prolévání krve. Mimo toho se uzavíraly nové smlouvy a také sňatky, některé natrvalo, některé na rok na zkoušku. Vyvrcholením Lughnasadu byl rituál poděkování za sklizeň. Ten mohl mít různé podoby. V průvodu byla nesena podoba Obilné bohyně/Matky Země, spletená z obilí a polních květů, oblečená do slavnostního šatu. Když byla sklizeň dobrá, měla bohyně podobu panny, když špatná, tak podobu baby. Bohyni bylo obětováno a děkováno za její dar. Jinde byl uctíván ozdobený poslední snop z pole. Nebo vybrané dívky nesly dožínkový věnec, který v sobě kombinoval jak plodnost polí, tak i symbolické slunce nutné ke zdárnému růstu všeho. Z čerstvě sklizeného obilí se také mohl péci první chléb nebo medový koláč, který se rozdělil mezi všechen lid. Od Slovanů z Rujány víme, že podle velikosti onoho koláče bylo možné věštit, zda je čeká dobrý nebo špatný rok.

Pro nás v Nasavrkách je Lughnasad součástí kola roku, takže vše začíná při jarní rovnodennosti setím, týden před Lughnasadem požneme zralé obilí a ženy z kmene z něj upletou podobu bohyně, ve středu této sochy se ukrývá i poslední sklizený snop, který v sobě nese všechnu plodivou sílu země. Tento snop nemůže jen tak někdo vzít do ruky a podetnout, protože by mu mohla ublížit plodivá síla, která se v něm zkoncentrovala z celého pole. Muži proto na snop hází srpy a snaží se ho useknout. Komu se to “podaří”, má babu – musí se až do další sklizně starat o nejstarší ženu kmene, aby mu neškodil obilný duch. O Lughnasadu je bohyně vyzdobena a nesena na nosítkách ve slavnostním průvodu. Ve svatyni jsou jí vzdány díky a je jí obětováno, abychom si zachovali její přízeň i pro roky příští. Přes zimu je bohyně uchována na čestném místě v domě náčelníka a na jaře jsou z ní obrány všechny klasy, takže se z plodné panny změní ve starou zimní babici a musí být o jarní rovnodennosti spálena na poli, aby její popel půdu posílil, a ony požehnané klasy se smíchají s novým osivem a plodný duch se tak vrátí zpátky do polí.

V čase plných sýpek a všeobecného míru, kdy se stoly prohýbaly jídlem a poháry přetékaly medovinou a pivem, kdy bardové přednášeli prastaré příběhy a lidé se bavili tancem a zpěvem, ponořte se i vy do hlubin věků a oslavte s námi Lughnasad!