Buď pozdraven, digitální poutníku! Dostal ses do sekce “Otázek a odpovědí” pro ročník 2024. V letošním dotazníku spokojenosti se v různých podobách opakovaly určité otázky, a tudíž bychom na ně rádi tímto způsobem odpověděli.
Má festival zázemí pro kola? Nemohli jsme ho najít. Ano, stojany na kola jsou pravidelně umísťovány u stanoviště s uzamykatelnými skříňkami, bude tomu tak i v následujících letech.
Proč nebyla posílena autobusová linka z Nasavrk v neděli dopoledne? Jednání jsou někdy složitější, než se původně očekává. Ale máme to mezi prioritami pro příští ročník.
Proč nejsou mobilní toalety umístěny i na parkovišti? Využití pozemků/luk, které máme během festivalu k dispozici, je přesně specifikováno majiteli pozemků a CHKO Železné hory. Proto není možné louku na stanování užívat na parkování a louku na parkování využít ke stanování. Na základě těchto pravidel není možné na parkovací louku umístit toalety. Zároveň se jedná o jedinou louku, která zůstává i za deště sjízdná.
Proč není možné zakoupit samostatnou vstupenku na koncerty? Většina festivalů nabízí možnost pouze celodenní či dvoudenní vstupenky. My se snažíme být vstřícnější a nabízíme možnost navštívit pouze historický program (bez koncertů). Naším cílem je seznámit veřejnost s keltskou kulturou, proto v rámci festivalu nabízíme nejen koncerty, ale rozmanité workshopy, přednášky a zábavný tematický program pro děti a dospělé.
Proč nebyla na loukách posekaná tráva? Sekání luk v okolí skanzenu se řídí potřebami zemědělců, kterým patří. Kvůli festivalu se ale posouvá často i kalendář hnojení luk apod.
Proč nejsou ve stanovém městečku odpadkové koše? Ve stanovém městečku byly na několika místech k dispozici pytle na odpadky, aby návštěvníci nemuseli chodit několikrát ke koši a zpátky, ale vše pohodlně posbírat do svého pytle na odpadky a až později ho vyhodit do popelnice v areálu festivalu. Ale bereme každý dotaz vážně, proto se zamyslíme, jak tuto informaci dostatečně zviditelnit a odkomunikovat.
Proč nejsou k dispozici sprchy? Nacházíme se v CHKO Železné hory. Proto vodu ze sprch, kterou je třeba vždy někam vypouštět, není možné vypouštět jinam, než v napojení na kanalizaci. Takovému umístění však není aktuálně přizpůsobeno rozložení areálu festivalu.
Bude příští rok přednáškový stan větší? Mnoho návštěvníků se dovnitř nevešlo. Z důvodu velkého zájmu o přednášky každý rok navyšujeme kapacitu přednáškového stanu. Ani letos nestačil vašemu zájmu. Vynasnažíme se tedy kapacitu na příští rok opět navýšit.
Proč nemáme vratné kelímky? Koncept vratných kelímků jsme v minulých ročnících testovali. Bohužel se neosvědčil – kelímky děláme každý rok nové, dle tématu festivalu – jedná se pouze o několik stovek kusů a nedává tak smysl, abychom si nechávali určité množství naskladněné.
Má festival místo k přebalení a kojení? Ano má. Je umístněno v zadní části skanzenu, kde je k dispozici stan s dětským koutkem a místem k nerušenému přebalení a nakojení. Dále je možné využít stinné místo v remízku.
Byla v areálu k dispozici užitková a pitná voda? Ano, osvěžit se a napít se, je možné hned na několika místech – u stanového městečka je přistavena cisterna, v areálu festivalu ve správní budově teče pitná voda na toaletách a také ve skanzenu v remízku je k dispozici pitná voda. Zamyslíme se, jak tuto informaci dostatečně zviditelnit a odkomunikovat.
Proč máme papírové náramky/stripy a ne látkové nebo jiné, hezčí? Je nutné si uvědomit, že ve srovnání s velkými festivaly potřebujeme pokrýt náklady v první řadě za aktraktivní program, až poté za další položky. Aktuální papírové stripy nejlépe splňují naše požadavky, aniž by výrazně poznamenala výši vstupného.
Proč nelze s autem zajet až ke stanovému městečku? Do ulice Lesní, která vede ke vstupu do areálu festivalu, je po celou dobu konání festivalu zákaz vjezdu z důvodu bezpečnosti návštěvníků a pro zachování plynulosti dopravní obsluhy akce. Pokud by byl vjezd povolen, značně by to zkomplikovalo zásobování a dopravu účinkujících. Dále bychom nemohli zajistit bezpečný pohyb návštěvníků u vstupu do areálu.
Jak probíhá výběr kapel? Uvidíme na Lughnasadu někdy Faun, Heilung, Wardrunu, apod.? Výběr kapel je velice náročný úkol – jedná se o nejnákladnější část programu, přesto jsou naše prostředky značně omezené – chceme udržet jak kvalitu, tak příznivé ceny, proto se snažíme každý rok line-up vyvážit tak, abyste si u nás poslechli své oblíbené interprety, jak z Česka, tak ze zahraničí, ale poznali také nové či začínající hvězdy keltského/irského folku. Výše zmíněné kapely jako je Faun, Wardruna, Heilung pořádají samostatné koncerty, které – jak jistě víte – se pohybují v jiných částkách než je vstupenka na festival. Není tak v našich možnostech tyto kapely pozvat na naši stage. Často se také dožadujete koncertu skupiny Omnia – s kapelou jsme byli několikrát v kontaktu, ale již několik let nevystupuje a na návrat na pódium se nechystá.
Proč naší zdravotníci na festivalu neposkytují přípravky jako fenistilin, ibalgin apod? Zdravotníci zajišťují na festivalu první pomoc v krizové situaci, kdy si nejste schopni sami dostupnými prostředky pomoci. Případně ošetřit vás a předat do péče přivolané záchranné služby. Nedisponují všeobecně dostupnými léky a léčivy, které standardně patří do základní výbavy osobní lékárničky.
Proč netřídíme sklo?
Na festivalu je k dispozici jeden kontejner na sklo u stanového městečka. Pro třídění dalšího skla bychom museli pronajmout kontejner na sklo s větší kapacitou. Aktuálně máme ale stále problém efektivně třídit plasty a směsný odpad.
Ještě jste nevyplnili náš dotazník?
Klikněte zde a vyplňte nám vaši zpětnou vazbu na letošní Lughnasad: DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI
Účelem tohoto dotazníku je získat váš náhled na festival, co se vám líbilo, co by se dalo vylepšit a jiné postřehy. Dotazník můžete vyplnit anonymně. S každou informací pracujeme pro přípravu dalších ročníků Lughnasadu a veškeré informace zůstávají uvnitř týmu.